Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

EM-mutapallon rakennekomponenttien roolit ravinteiden poistossa

Kauppi, Marianne (2018)

Katso/Avaa
Kandidaatintyö (1.581Mb)
Lataukset: 


Kandidaatintyö

Kauppi, Marianne
2018

School of Engineering Science, Kemiantekniikka

Kaikki oikeudet pidätetään.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2018091335619

Tiivistelmä

EM-teknologialla pyritään tehostamaan vesiekosysteemien omaa, luonnollista itsepuhdistuskykyä ja tällä tavoin parantamaan niiden ekologista tilaa. Yksi vesien puhdistamiseen käytettävä EM-teknologian sovellus on EM-mutapallo.

Tämän työn tavoitteena oli selvittää EM-mutapalloissa käytettävien ainesosien, EM-Active -liuoksen, keraamisen EM-jauheen ja ZeoBas kivijauheen, roolit mutapallon toiminnassa ja luonnonvesien ekologisen tilan parantamisessa. Lisäksi selvitettiin voiko hiomajätteenä saatavaa graniittijauhetta käyttää EM-mutapallon ainesosana. Tutkimusta suoritettiin seuraamalla komponenttien vaikutusta fosfaatin ja nitraatin pitoisuuksiin luonnonvesinäytteessä sekä synteettisessä vesiliuoksessa. Näitä tuloksia verrattiin itse valmistetuilla EM-mutapalloilla saatuihin tuloksiin.

Tuloksien perusteella EM-Active -liuoksen tarkoitus on tuoda EM-mutapalloon sen sisältämät hyödylliset mikrobit. Keraaminen EM-jauhe toimii EM-mikrobien kantajana ja pallon rakenneaineena. ZeoBas kivijauhe ja graniittijauhe tasapainottavat EM-liuoksen happamuutta pallossa ja toimivat rakenneaineena, sekä fosfaattien sitojana. Tulosten perusteella graniittijauhetta voi käyttää EM-mutapallon ainesosana, jos halutaan vaikuttaa pelkästään fosfaatin määrään vesistöissä.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt [3877]
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetKoulutusohjelmaAvainsanatSyöttöajatYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste