Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Diplomityöt ja Pro gradu -tutkielmat
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Diplomityöt ja Pro gradu -tutkielmat
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

BioBAT-hankkeen päästö- ja prosessitietojen sovellettavuus ympäristölupaharkinnassa ja valvonnassa

Oksanen, Kerttu-Liina (2022)

Katso/Avaa
diplomityo_Oksanen_Kerttu-Liina.pdf (1.581Mb)
Lataukset: 


Diplomityö

Oksanen, Kerttu-Liina
2022

School of Engineering Science, Kemiantekniikka

Kaikki oikeudet pidätetään.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2022061546592

Tiivistelmä

Metsäteollisuus on paraikaa murroksessa ja perinteiset tuotantolaitokset kehittyvät enenevissä määrin monituotteisiksi biotuotelaitoksiksi. Tämä aiheuttaa haasteita biotuotelaitosten ympäristölupaharkinnassa ja valvonnassa. Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen ja Suomen ympäristökeskuksen toteuttama "Puupohjaisiin raaka-aineisiin perustuvien biotuotelaitosten uudet tekniikat, päästötasot ja tekniikoiden kokonaisympäristövaikutukset" -hanke (jäljempänä BioBAT-hanke) pyrkii vastaamaan näihin haasteisiin.

Tämän opinnäytetyön tutkimustyypiksi on valittu kvalitatiivinen tutkimus, jonka tavoite on selvittää lupa- ja valvontaviranomaisten, toiminnanharjoittajien ja konsulttien kokemuksia ja näkemyksiä metsäteollisuuden ympäristölupaharkinnasta ja valvonnasta sekä BioBAT-hankkeessa tuotetun tiedon hyödyllisyydestä ja sovellettavuudesta. Aineistonhankintamenetelminä käytettiin kysely- ja haastattelututkimusta. Tulosten analyysissa kohderyhmän kokemuksia ja näkemyksiä tutkitaan. Kysely- ja haastattelututkimus on jatkoa aiempiin Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen metsäteollisuuden biotuotelaitosten ympäristölupaharkintaa ja valvontaa koskeviin kyselyihin.

Kyselytutkimukseen saatiin 22 vastausta lupa- ja valvontaviranomaisilta, toiminnanharjoittajilta ja konsulteilta. Haastattelututkimuksella haluttiin syventää kyselytutkimuksen tuloksia. Haastateltavia oli yhteensä 12. Haastatteluita toteutettiin yksilö- ja parihaastatteluina lupa- ja valvontaviranomaisille, toiminnanharjoittajille ja konsulteille. Tutkimuksen tulokset osoittavat, että kohdeyleisöllä on yhteisiä ja erilaisia näkemyksiä ympäristölupaharkinnasta ja valvonnasta ja että kohdeyleisö pitää BioBAT-hankkeen raportointia pääosin hyödyllisenä. BioBAT-hankkeen raportointia kehitettiin saadun palautteen perusteella.
 
The forest-based industry is currently undergoing a transformation and traditional production plants are increasingly developing into multi-product bioproduct plants. This causes challenges in the environmental permits system and supervision of bioproduct plants. The BioBAT project implemented by the Centre for Economic Development, Transport and the Environment of Southeast Finland and the Finnish Environment Institute aims to meet these challenges.

The aim of this thesis is to conduct qualitative research, and to examine the experiences and views of licensing and supervisory authorities, operators, and consultants on the environmental permits system and supervision. In addition, the applicability of emissions and process data of the BioBAT project is studied. Interviews and a questionnaire were used to collect data. This research continues the previous research and questionnaires conducted by Centre for Economic Development, Transport and the Environment of Southeast Finland.

The questionnaire received 22 responses from licensing and supervisory authorities, operators, and consultants. The purpose of the interviews was to deepen the understanding of results received from the questionnaire. There was a total of 12 interviewees. Interviews were conducted as individual and group interviews. Findings of this study show that the target audience has various views on environmental permits system and supervision, and that the target audience considers the reporting of the BioBAT project to be useful. Based on the results the reporting of the BioBAT project was improved.
 
Kokoelmat
  • Diplomityöt ja Pro gradu -tutkielmat [15472]
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetKoulutusohjelmaAvainsanatSyöttöajatYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste