Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • LUTPub
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Pk-yritysten kansainvälistyminen yritysostojen avulla

Sulkinoja, Elsa (2025)

Katso/Avaa
Kandidaatintyo_Sulkinoja_Elsa.pdf (1.318Mb)
Lataukset: 


Kandidaatintyö

Sulkinoja, Elsa
2025

School of Engineering Science, Tuotantotalous

Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2025051544983

Tiivistelmä

Pk-yritykset muodostavat merkittävän osan Suomen elinkeinoelämästä, mutta vain harva niistä tavoittelee aktiivisesti kansainvälistä kasvua sen riskialttiuden vuoksi. Yritysostot nähdään yhtenä keskeisenä keinona kansainvälisessä laajentumisessa, minkä vuoksi myös pk-yritysten on syytä harkita kyseistä operaatiomuotoa, vaikka se on perinteisesti yleisempi suuryritysten keskuudessa.

Tämän työn tavoitteena on selvittää, miksi pk-yritykset valitsevat yritysostot kansainvälistymisstrategiakseen, mitkä ovat onnistumisen ja epäonnistumisen keskeiset tekijät sekä millaisia riskejä rajat ylittäviin yritysostoihin liittyy. Työ tarkastelee yritysostoja nimenomaan pk-yritysten näkökulmasta, mikä tuo uutta perspektiiviä perinteisesti suuryrityksiin painottuneeseen tutkimukseen. Työ on toteutettu kirjallisuuskatsauksena, ja sitä täydentää case-esimerkki suomalaisen pk-yrityksen toteuttamasta kansainvälisestä yritysostosta.

Työ osoittaa, että yritysostojen avulla pk-yritykset voivat saavuttaa nopean markkinoille pääsyn, koska he saavat käyttöönsä valmiita resursseja kuten asiakassuhteita. Kansainvälisiä yritysostoja suositaankin juuri niiden nopeuden takia, mutta ne ovat samalla monimutkaisia prosesseja, jotka vaativat tarkkaa suunnittelua sekä toteutusta. Lisäksi pk-yritysten niukat resurssit voivat osittain rajoittaa yritysostoihin investointia. Rajat ylittävissä yritysostoissa korostuu erilaiset riskit, kuten kulttuurierot ja integraation epäonnistuminen. Kulttuurilliset seikat nousevat esiin myös onnistumistekijöissä, sillä kulttuurista yhteensopivuutta pidetään kansainvälisten yritysostojen onnistumisen avaimina.
Kokoelmat
  • Kandidaatin tutkintojen opinnäytetyöt [6758]
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

JulkaisuajatTekijätNimekkeetKoulutusohjelmaAvainsanatSyöttöajatYhteisöt ja kokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
LUT-yliopisto
PL 20
53851 Lappeenranta
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste